Рослинний покрив України
МЕТА: ознайомити учнів з різноманітністю видового складу рослин України; розкрити закономірності поширення рослинності України, шляхом аналізу карт рослинності; схарактеризувати рослинні комплекси, рослинні угрупування та вивчити рослини, що охороняються; розвивати пам'ять, логічне мислення, увагу, вміння аналізувати, робити висновки, вміння працювати з підручником, картами, складати схеми; виховувати бережливе ставлення учнів до живої природи
МЕТА: ознайомити учнів з різноманітністю видового складу рослин України; розкрити закономірності поширення рослинності України, шляхом аналізу карт рослинності; схарактеризувати рослинні комплекси, рослинні угрупування та вивчити рослини, що охороняються; розвивати пам'ять, логічне мислення, увагу, вміння аналізувати, робити висновки, вміння працювати з підручником, картами, складати схеми; виховувати бережливе ставлення учнів до живої природи
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручники, карта рослинності України, атлас, таблиці,
презентація.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ
КЛАСУ ДО УРОКУ
- Перевірка присутності учнів на
уроці.
- Перевірка наявності засобів
навчання.
- Психологічне налаштування учнів до
уроку.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄНИХ
ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
1.
Прийом Мікрофон.
- Що таке грунт?
- Назвіть основні закономірності
поширення ґрунтів на території України?
- Назвіть ґрунти, які поширенні
на території України?
- Які ґрунти сформувались у
горах?
- Дати визначення «земельні
ресурси». Який земельний фонд України?
2.
Тестовий контроль.
I рівень
1. Зміна типів ґрунтів на рівнинах
спричинена:
А висотною поясність;
Б широтною зональністю;
В довготною зональністю;
2. Серед ґрунтів України найбільшу родючість мають
А чорноземи;
Б сірі-лісові ґрунти;
В дерново-підзолисті ґрунти;
3. Які ґрунти переважають на
Азово-Чорноморській території?
А дерново-підзолисті;
Б сірі лісові;
В чорноземи звичайні;
Г каштанові та темно-каштанові;
4. Визначте, які ґрунти характерні
для південного степу:
А чорноземи;
Б каштанові;
В сіроземи;
5. Типовими ґрунтами Українського
Полісся є:
А чорноземи лучні;
Б сірі лісові;
В дерново-підзолисті;
Г бурі лісові;
6. Чорноземи в Україні сформувалися
на:
А суглинках;
Б пісках;
В вапняках;
Г лесах.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.
На сьогоднішньому уроці ми з вами розпочинаємо вивчення нової
теми. Щоб дізнатись якою ж буде тема сьогоднішнього уроку, скажіть: Що оточує
нас у житті, а живе своїм життям? ( рослини).
Так правильно, це рослини. Рослини поширені по всій земній
кулі. Населяють вони і водойми, ростуть навіть на скелях. Рослини збагачують
повітря киснем, який потрібен для дихання людям і тваринам, роблять його
чистішим і свіжішим. Тому рослинність є одним із найважливіших компонентів
природи. Рослини
– незамінні в харчуванні людини, є кормом для тварин. Вони здавна були
паливом. І вугілля, і нафта, і природний газ, і торф також мають рослинне
походження.
Відкрийте свої зошити і запишіть тему сьогоднішнього уроку.
Тема: «Рослинний покрив України».
План
1. Видовий склад рослинності.
2. Закономірності поширення рослин на території України.
3. Основні типи рослинності на території України.
4. Рослинні ресурси України.
5. Охорона рослин України.
ІV. ФОРМУВАННЯ І ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ
І НАВИЧОК.
Розповідь-пояснення вчителя.
Рослинний покрив є найбільш уразливим природним
компонентом, тому що його розміщення і формування залежить від складу гірських
порід, рельєфу, клімату, ґрунтів. Якщо змінюється хоча б один компонент –
змінюється і видовий склад рослинності. У процесі пояснення вчитель пригадує з дітьми
схему чинників, які впливають на рослинність:
3. Розповідь вчителя.
Рослинність України дуже різноманітна
незважаючи на те, що вона істотно змінилася внаслідок господарської діяльності
людини. Природна рослинність збереглася на 19 млн. га. і налічує понад 25 тис.
видів рослин. Багатий видовий склад рослинності в Українських Карпатах – понад
2 тис видів і Кримських горах – понад 2,3 тис видів. Різноманітна рослинність
лісів, степів, лук, боліт. Багатою рослинність характеризуються морські
узбережжя, озера, річки і водосховища.
4. Робота з текстом підручника. Побудова схеми.
Прочитаєте 2 підпукт на С. 136 підручника і скажіть:
- Якій закономірності підпорядковане поширення рослин на
рівнинній частині України?
- Якій закономірності підпорядковане поширення рослин в
гірських районах?
5. Робота з картою атласу:
Розгляньте карту «Рослинність» на С. 24 атласу і скажіть:
- Які основні типи рослинності поширені на території України?
- Які ліси поширені в західній частині України?
- Яка рослинність поширена в долинах рік?
- Яка рослинність поширена на Поліссі?
6. Робота з текстом підручника.
- Прочитайте перший підпункт на С. 137 підручника і
скажіть:
- Яка загальна площа лісів на території України?
- Де найбільша лісистість на території України?
- Як змінюється лісистість природних зон рівнинної частини
України?
- Яку функцію виконують ліси?
Вони пом'якшують клімат (узимку в
них легше переносити мороз, а влітку – спеку), зменшують швидкість вітру,
довше зберігають вологу. У
лісах зберігаються чисті джерела.
- Як саме людина використовує багатства лісу?
Людина широко використовує багатства лісу. Деревина йде на
виробництво меблів, сірників, тари, шпалер, паперу, олівців, побутових виробів,
сувенірів. Плоди багатьох кущів (калини, глоду, малини, шипшини, обліпихи)
використовуються для виготовлення ліків. Ліси багаті на гриби. Вони є
ідеальними місцями для розміщення санаторіїв, будинків відпочинку.
7. Перегляд слайдів, на яких зображені представники лісової
рослинності України.
8. Прийом « Творча лабораторія» (робота в групах)
Характеристика основних лісів України. Групам необхідно за 5
хвилин, користуючись текстом підручника і тематичними картами схарактеризувати
ліси України. Дані записують в табличку.
Тип
|
Де поширені
|
Ґрунти
|
Переважаюча рослинність
|
Соснові ліси (бори)
|
Мішані ліси, долини річок,
лісостепової та степової зони
|
Дерново - підзолисті
|
Сосна, береза, дуб
|
Діброви
|
Природні зони рівнинної
частини, гори до висоти 900 м.
|
Бурі, сірі лісові
|
Дуб, граб, клен, липа
|
Бучини
|
Українські Карпати, Кримські
гори, західні райони Волині, Поділля і Придністров’я
|
Бурі гірсько – лісові
|
Бук
|
Ялинові ліси
|
Українські Карпати, західні
області, Чернігівщина
|
Бурі гірсько – лісові
|
Ялина європейська, (смерека) і
гірська, ялиця, модрина, тис ягідний, ялівець, фісташка
|
Байрачні ліси
|
Схили ярів та балок у степовій
зоні
|
Чорноземи і темно-каштанові
|
Дуб, клен, ясен, берест, липа
|
9. Степова рослинність у
первісному вигляді до наших днів збереглася тільки на схилах балок, у
передгір’ях Криму, на піщаних косах Азово – Чорноморського узбережжя. Ділянки
цілинних степів охороняються в заповідниках.
У поширенні степової рослинності
простежуються такі закономірності:
у лісостеповій зоні розвивалися
лучні степи (злаки, різнотрав’я),
у степовій – різнотраво -
типчакові – ковилові степи (на півночі),
типчаково – ковилові степи у
середній частині зони,
пустельні уздовж узбережжя
Чорного і Азовського морів (полин, типчак)
10. Лучна рослинність за
походженням пов’язана із степовою, лісо – трав’яною та болотною. Луки поділяють
на:
суходільні (для яких характерні
мітлиця, кульбаба, волошки),
заплавні (поширені зарості лози,
конюшина, деревій, келерія),
низинні (приурочені до терас у
долинах, тому вони тривалий час обводнені, осока, тимофіївка, конюшина, ці луки
використовуються, як сіножаті),
гірські (Українських Карпатах,
вівсяниця, тимофіївка, осока, конюшина)
11. Болотна рослинність
розвивається в умовах постійного перезволоження. На болотах ростуть: мохи, осоки,
очерет, хвощ, береза, верба, вільха, росичка, сосна.
12. Робота з картою атласу:
Розгляньте карту «Рослинність» на С.24 і скажіть:
- Яка рослинність поширена в Передкарпатті?
- Які ліси поширені в Закарпатській низовині?
- Яка рослинність характерна для Карпат?
- Назвіть представників цієї рослинності?
- Які луки поширені в Карпатах?
- Які ліси характерні для Криму?
- Назвіть представників рослинності Криму?
13. Аналіз таблички « Висотна поясність
Карпат і Криму» (на основі аналізу карт)
Висотний пояс,м
|
Карпати
|
Крим
|
2000 м
|
Говерла (2061м.)
Альпійський пояс, низькотравні злаки, луки пустища
|
|
1500 м
|
Альпійські гірські луки, зелена вільха, злакові,
різнотрав’я
|
Ромаш-Кош ( 1545 м)
|
1200 м
|
Ялинові ліси
|
Гірські луки
|
600м
|
Змішані буково-модринові ліси
|
Змішані ліси( дуб, сосна бук)
|
0 м
|
Дубовий лісостеп і степ, граб, у Передкарпатті – дуб,
хвойні
|
Посухостійкий дуб, ялівцеві ліси
|
14. Випереджувальне завдання. Учень розказує про рослинні
ресурси України.
До рослинних ресурсів відносять рослини,
гриби, мохи, що використовуються людиною. Національним багатством України є її
ліси. В Україні ліси є державною власністю, вони мають досить високу
продуктивність, проте Україна забезпечує свої потреби у деревині лише на 20%.
Лучні ресурси зосереджені переважно лише в
долинах річок. Їх використовують здебільшого як пасовища, кормові угіддя.
Ресурси болотної рослинності невеликі.
Найбільше їх у зоні мішаних лісів, долинах річок.
15. Розповідь-пояснення вчителя з
елементами бесіди.
- А чи знаєте ви, які заходи створені для охорони рослин? Чи знаєте ви про Червону та Зелену
книгу України?
У 1980 р. було видано Червону книгу України. У ній описано
рідкісні та зникаючі види рослин, що потребують особливої охорони, місця їх
поширення, заходи щодо їх збереження та відтворення. До неї
занесено 540 видів рослин і грибів. Залежно від стану і степеню загрози
зникнення ї поділяють на такі категорії: 1) зниклі; 2) зникаючі; 3) рідкісні;
4) невизначені; 5) недостатньо відомі; 6) відновлені.
16. Випереджувальне завдання про
рослини Червоної книги
17. Робота з картою атласу:
Розгляньте легенду карти «Рослинність» на с.24, і скажіть:
Розгляньте карту і скажіть:
- Яка частина України характеризується найбільшою кількістю
рослин занесених до Червоної книги України?
- В якій області найбільше рослин занесених до Червоної книги
України?
- В якій області найменше рослин занесених до Червоної
книги України?
Серед видів рослин, які підлягають охороні
чимало ендеміків (тих, що ростуть тільки в певній місцевості) і реліктів (тих,
що збереглися з минулих епох). Що до дерев і кущів, то до Червоної Книги
занесені такі реліктові види, як тис ягідний, модрина польська, сосна кедрова,
рододендрон, ялівець, вовчі ягоди пахучі; з трав’яних рослин – сон великий,
півонія кримська, астрагал, ковила лессінга, тюльпан шренка.
ЛІЛІЯ ЛІСОВА
ПІВОНІЯ ТОНКОЛИСТА
ТЮЛЬПАН ШРЕНКА
НАРЦИС ВУЗЬКОЛИСТИЙ
БІЛОТКА АЛЬПІЙСЬКА
СОН ВЕЛИКИЙ
Зелена Книга є зібранням інформації про
рідкісні і типові рослинні угрупування, які також потребують охорони. До неї
занесено 127 видів угрупувань.
18. Перегляд слайдів, на яких
зображені основні рослини занесені до Червоної книги України
19. Випереджувальне
завдання про лікарські рослини
20. Розповідь вчителя
З метою охорони
рослин в Україні створено природні й біосферні заповідники, національні парки,
заказники, ботанічні сади. Заповідники: Асканія – Нова (1898 рік, степова
рослинність), Кримський (1923 рік, гірські масиви), Український степовий (1961
рік, лісостеп, степ), Розточчя (1984 рік, лісова рослинність, Львівська обл.),
Медобори (1990 рік, лісова рослинність, Тернопільська обл.).
V.
УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗАСВОЄНИХ
ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.
- То які види рослинних угрупувань поширені
на території України?
- Де в Україні поширені ліси, луки?
- Назвіть рослини занесені до Червоної книги?
- Які ви знаєте ліси?
- Які заповідні території є в Україні?
- Які рослини занесені до Червоної книги
України?
1. Розв’яжіть кросворд
1. Християни святять гілочки цього дерева за тиждень перед
Пасхою.
2. Без неї немає України.
3. Про цю квітку склав пісню Володимир Івасюк.
4. Мальовнича квітка.
5. Дерево, яке символізує козака, парубка.
6. Символ перешкод, які треба подолати.
7. Польова синя квітка.
8. З цією квіткою пов’язана назва одного з християнських
свят.
VІ. ОРГАНІЗАЦІЯ ДОМАШНЬОЇ РОБОТИ:
1. Опрацювати текст параграфа 29.
2. Підготувати відповіді на запитання в кінці параграфа.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ:
- Про що нове ви дізнались сьогодні на уроці?
- Яка інформація була для вас найцікавішою?
Оцінювання учнів за роботу на уроці.