Природознавство
5 клас.
Різноманітність
організмів. Рослини, тварини, гриби, бактерії
Мета
- навчальна: сформувати знання про особливості
будови рослин, тварин, грибів, бактерій, основні органи, їхні
функції та значення, пояснити їх значення у природі;
- розвивальна: розвивати навички спостерігати за
рослинними та тваринними організмами, грибами
та бактеріями, порівнювати їх
- виховна: виховувати естетичне сприймання рослин, моральну
відповідальність за збереження рослинного світу, відповідальність за збереження
тваринного світу, відповідальність за друзів наших менших, виховувати естетичне
сприймання природного середовища, моральну відповідальність за збереження
різновидів грибів у лісі, виховувати прагнення досліджувати навколишній світ.
Тип уроку; вивчення й первинного
закріплення нових знань.
Обладнання: підручник, фотографії живих
організмів, зошити, відео-матеріали з Інтернет-ресурсів
Очікувані результати: учні дізнаються про
різноманітність живої природи, значення рослин,
тварин, грибів, бактерій у природі та в житті людини і тварин, їх характерні властивості.
Хід
уроку:
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ДОМАШНЬОГО
ЗАВДАННЯ
IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
* Прийом «Проблемне питання»
- Чи було б життя без
рослин? Чому?
* Прийом «Віршовані рядки»
Було у матері Природи Дві
донечки такої вроди. Хто їх побачить хоч на мить — Не міг забуть і розлюбить.
Голубооку звали Флора. У
неї очі — наче зорі. Завжди замріяна, тендітна. Ласкава, ніжна та привітна.
- Фауна — швидка, як
вітер. Могла з птахами полетіти, І за оленями стрибати, Та з білочками
пустувати.
Обидві світ живий любили,
Відтак його боготворили. Тож вирішила мудра мати Природні їм дарунки дати:
Мрійливій Флорі — світ
рослинний, А жвавій Фауні — тваринний. Щоб берегли і доглядали, Від всього
злого захищали.
Живуть в легендах і
понині Живого світу дві богині.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ
Отже, ми підійшли до нашої
сьогоднішньої теми «Різноманітність організмів: рослини, тварини, гриби,
бактерії.»
- Як називається рослинний світ?
Правильно, флора,
- А на честь кого він
носить таку назву?
Так, богині квітів і
весни в давній міфології — Флори,
- Як називається наука,
що вивчає рослини?
Дійсно, це — ботаніка.
Щоб орієнтуватися у світі живої природи,
вчені розподілили організми на рослини, тварини, гриби, бактерії. Перше царство
живої природи, яке ми будемо вивчати,— це рослини. їх називають зеленим дивом
Землі. Якщо порівняти організми з неживими тілами природи, то побачимо, що
організми мають складну будову. Майже всі рослинні організми належать до
багатоклітинних організмів. їхні тіла складаються з частин певних розмірів і
форми, які виконують певну дію або функцію, ці частини називають органами.
- Органи рослин
- Розповідь учителя з елементами бесіди
У листках є хлорофіл,
завдяки якому відбувається фотосинтез. Листок має спеціальні утвори — продихи.
Через них відбувається дихання — надходить і виділяється кисень та вуглекислий
газ. Ще через листки рослини виводять з організму воду у вигляді водяної пари —
цей процес називається випаровуванням. Стебла слугують опорою рослини і
своєрідним каналом для транспортування поживних речовин з кореня до листків і
квітів, і навпаки.
-
Розмноження рослин
Квітки дають плоди, у яких дозріває
насіння, з нього розвиваються нові рослини. Папороть і мох не квіткові, тому
розмножуються за допомогою спор. Ще рослини можна розмножувати частинами тіла —
паростками, пагонами, частинами коріння, бульбами, цибулинами, листовою
пластиною.
Насіння має пристосування, які
допомагають йому переміщуватися на значні відстані від батьківської рослини
завдяки вітру, птахам чи тваринам. Потрапивши у сприятливі умови, насінини
проростають.
- Значення рослин
Виділяють кисень, необхідний для всіх
живих організмів. Є джерелом поживних речовин для тварин і людини. Зменшують у
повітрі кількість вуглекислого газу.
* Прийом «Доповни речення»
Усі живі організми вчені
поділили на_______________(царства).
Будь-яке тіло живої
природи називають__________(організмом).
Живими організмами є:
рослини, тварини____________________(гриби, бактерії).
Клітинну будову
мають______________________(живі організми).
Організми можуть бути
одноклітинними та________________(багатоклітинними).
Основними властивостями
живих організмів є: живлення, дихання, обмін речовин, подразливість,
рух,________________________(ріст та розвиток).
Надходження речовин та
енергії, перетворення з подальшим видаленням кінцевих продуктів
називають_________________________(обміном речовин).
Подразливість — це
реакція організму на_____________________(зміни довкілля).
Кількісні зміни в
організмі — це_______________________(ріст),
якісні зміни в організмі
— це_________________________(розвиток).
Розмноження —
це_______________(відтворення собі подібних).
* Прийом «Віршовані рядки»
Мають хвіст і гострі зуби, Кігті випускають.
Що брати це наші менші,
Люди добре знають.
Вміють плавати, стрибати,
Вигинають спинки.
Спробуй їх тепер назвати!
Звісно, це... (тваринки).
(ЦІКАВИНКИ ПРО ТВАРИН.
ДРОХВА)
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Ми з вами продовжуємо
вивчати живі організми.
- Отже, як називається
тваринний світ?
Так, фауна. Саме так
звали міфічну богиню, дружину Фавна — бога лісів, полів, заступника стад.
- А як називають науку,
що вивчає тварин?
Так, зоологія.
Показ презентації
На Землі нараховують близько 1,5 млн видів
тварин. їх можна зустріти скрізь: на суходолі, у водоймах, у ґрунті. Зовні вони
різняться між собою за розмірами, формами тіла, кольором, покривом та багатьма
іншими ознаками.
Тваринні організми
подібно до рослинних мають клітинну будову. Серед них є як одноклітинні, так і
багатоклітинні організми. Проте вони мають багато спільного. Вони всі на відміну від рослин живляться готовими
органічними речовинами. Саме тому тварини
пристосувалися добувати собі корм. Одні живляться рослинами, інші —
рослиноїдними тваринами. За способом живлення тварини поділяються на три групи:
рослиноїдні, хижі та всеїдні. Оскільки тварини споживають різну їжу, то мають
певні пристосування до її утримання, подрібнення та перетравлення.
- Різноманітність тварин
Багатоклітинних тварин
учені поділили на дві групи, а саме: на хребетні та безхребетні. До хребетних
включено тварини, які мають внутрішню основу тіла — хребет, до безхребетних
однесли тварин, які його не мають. Ще тварин можна поділити за умовами, у яких
вони мешкають.
(ЦІКАВИНКИ ПРО ТВАРИН. РИБА
- МЕЧ)
* Прийом «Мікрофон»
* Прийом «Доповни речення»
* Прийом «Віршовані рядки»
Сонце встало зранку.
Привітало нас на ґанку. Нумо кошики беріть, Та у ліс мерщій ідіть! Рясний дощик
скрізь полив. Після себе гриб лишив. А ну, мешканці лісові, Покажіть свої
брилі. Повні кошики зберемо І додому понесемо. Будем смачно ласувати,
Матінці-природі дякувати.
Отже, ми з вами вже вивчили два царства
живої природи, але продовжуємо вивчати живі організми. Я думаю, що ви самі здогадуєтесь, що ми вивчатимемо далі. Правильно - гриби.
- А навіщо нам знання про
гриби?
* Прийом «Мікрофон»
Завдання. Висловіть свою
думку, продовживши речення «Гриби я буду вивчати,
- Гриби — особлива група
організмів
- Різновиди грибів
Гриби досить
різноманітні. Гриби — тіла живої природи. Вам найбільше відомі так звані
шапинкові гриби.
Завдання. Вам не раз доводилося бачити шапинкові гриби. І ви вже
здогадалися, чому вони так називаються. А чи відомі вам їхні назви? Чи вмієте
ви їх розрізняти? Чому гриби не можна виривати, а слід зрізати ножем?
- Розповідь учителя з елементами бесіди
Отже, гриби — це багатоклітинні
організми, наземна частина яких має ніжку і шапку — це плодове тіло, а підземна
у вигляді довгих ниток утворює грибницю. Грибниця живе кілька років, а плодове
тіло — кілька днів чи тижнів. Вирізняються формою, забарвленням, розмірами.
Розмножуються спорами — особливими клітинами, які розвиваються на нижньому боці
шапки грибів, що складається з пластин чи трубочок. Шапинкові гриби часто
ростуть біля певних порід дерев. їх грибниця обплітає корені та стовбури дерев.
Гриб отримує назву того дерева, під яким розвивається і росте, наприклад
підберезник, підосичник. Таке сусідство корисне і для дерева, і для гриба.
Гриби отримують органічні речовини, а дерево воду з розчиненими поживними
речовинами.
- Чи всі ці гриби
їстівні?
* Прийом «Проблемне питання»
- Як ми визначаємо, що
продукти харчування зіпсовані? Чим корисні чи шкідливі ці утворення на їжі?
- Розповідь учителя з елементами бесіди
* Прийом «Приймаю — не приймаю»
* Прийом «Роблю висновок»
- Гриби — не
рослини,
- Гриби — це живі
організми,
- Гриби — це окраса наших
лісів.
- Вони представляють
особливе царство живої природи,
- На відміну від своїх
зелених родичів, вони не містять хлорофілу і тому не виробляють органічні
речовини,
- Гриби живляться
готовими органічними речовинами,
- Дріжджові гриби
використовує людина для випікання хліба.
Відомо 2500 видів бактерій.
Слово «бактерії» у перекладі з
грецької, означає «паличка». У природі дуже багато паличкоподібних бактерій. А
ще існують бактерії спіралеподібні, кулькоподібні, вигнуті та ін. бактерії
активно змінюють природу. Вони беруть участь у ґрунтоутворенні, розкладають залишки
рослин та тварин, займаються очищенням стічних вод.
Серед бактерій є збудники хвороб
людини. Таких як тиф, чума. З іншого боку сир, квашену капусту, квашені огірки
та помідори неможливо отримати без бактерій.
Отже, бактерії це одноклітинні
організми, найкрупніші з яких в сотні разів менші від макового зернята.
IV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА
НАВИЧОК
-
Назвати царства живих
організмів
-
Яку спільну ознаку мають
рослини?
-
Яка ознака об’єднає тварин?
-
Які особливості
представників царства Гриби?
-
Яке значення бактерій для
природи?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Опрацювати § підручника . Скласти кросворд на основі вивченого
матеріалу. Виростити гриби плісняви.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
ОЦІНЮВАННЯ
-
Що нового дізналися?
-
Чого навчилися?
-
Як вивчене на уроці
знадобиться у повсякденному житті?
Немає коментарів:
Дописати коментар